X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
Robots  چاپ
تاریخ : سه‌شنبه 8 مرداد‌ماه سال 1387

یک جاسوس هوایی می‏تواند تنها به اندازه‏ی یک مگس باشد، روباتی که توسط یکی از دانشگاه‏های معتبر امریکا ساخته شده است، این نوید را می‏دهد.
دانشمندان دانشگاه هاروارد یک مگس روباتیک ساخته‏اند تا آن را به ماموریت‏های شناسایی در مناطقی مانند مناطق آلوده به عوامل شیمیایی و میکروبی که برای سلامتی انسان مخاطره‏آمیز است، روانه کنند.
این مگس روباتیک را همچنین می‏توان برای یافتن بمب‏های پنهان شده در ماموریت‏های جستجو مورد استفاده قرار داد. این روبات که از آن با عنواان فلای بات یاد می‏شود، به اندازه‏ی نوک انگشت دست بوده و از کربن سبک وزن ساخته شده است و وزن آن کمتر از یک سنجاق سینه است.
پژوهشگران به رهبری پروفسور رابرت وود، 7 سال وقت خود را صرف این پروژه کرده‏اند که پشتیبانی آن را ارتش ایالات متحده برعهده داشته است.
پروفسور وود می‏گوید: ”یکی از مزایای این روبات از دیدگاه نظامی این است که به علت کوچکی بیش از حد، شما متوجه آن نمی‏شوید و در حالت عادی چندان به چشم نمی‏آید.“
بازسازی حرکات عادی یک مگس در اندازه‏ی یک روبات کار بسیار دشواری است، زیرا فرایندهای ساخت موجود را نمی‏توان در این زمینه به کار برد و قطعاتی با وزن اندک موردنیاز است.
موتورها، بال‏ها و اتصالات که اغلب برای روبات‏های بزرگ مورد استفاده قرار می‏گیرند، برای روباتی در ابعاد یک مگس کاربرد ندارند.
در نهایت، کارگروه یاد شده، فرایند ساخت موردنظر خود را تدوین کرد و پژوهشگران با استفاده از میکرومکانیسم لیزری، ورقه‏های نازکی از فیبر کربنی و پلیمر را بریدند.
در حالی که این وسیله‏ی دو بال می‏تواند در آسمان پرواز کند و حرکاتی مشابه یک مگس داشته باشد، کارگروه تحقیقاتی هنوز سرگرم بررسی و کنترل این روبات در هنگام پرواز است. در آینده از این مگس روبات‏ها خبرهای فراوانی خواهید شنید. دنیا در حال کوچک‏سازی ابزارها و تجهیزات نظامی است.